A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Kisvárdán a XVIII. század közepén még csak egy zsidó család élt (név szerint Salamon György és felesége), 1754-ben öt családot írtak össze Kisvárdán, 1764-ben hat zsidó családfőt regisztráltak, az 1700-as évek végén mintegy 120 főből állt a helyi zsidó közösség. A zsidók a város birtokosai, az Esterházy grófok engedélyével telepedhettek meg a városban, ennek köszönhetően 1871-re már 1328 zsidó lakosa volt a városnak. Kisvárda első rabbiját Weinberger Ábrahám Izsáknak hívták, aki 1844-től szolgált itt, az ő ténykedése alatt kezdődött meg az anyakönyvezés. Az első, 1801-ben emelt zsinagóga épülete már nem áll, a jelenlegi zsinagógát 1902-ben avatták föl. Járd be a zsinagógát és csodáld meg ezt a gyönyörű épületet!
Kisvárda zsinagóga – virtuális séta
Virtuálisan látogatható zsinagógák
Albertirsa zsinagóga – virtuális séta
A Pest vármegyei Albertirsán található egykori zsinagóga a város legrégebbi műemléképülete: 1807-1809 között épült klasszicizáló, késő barokk stílusban. A vészkorszak utáni évti...
Baja zsinagóga – virtuális séta
Baja városa Bács-Kiskun vármegye második legnagyobb települése, mintegy 35 ezer lakosú járási központ. Az 1845-ben felépült zsinagógát a vészkorszakig a tehetős bajai zsidóság népes...
Karcag zsinagóga – virtuális séta
Karcag a Nagykunság legnépesebb, csaknem 20 ezer lelkes települése Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Itt és a környező településeken 1848-ban kezdtek megtelepedni a zsidó lakosok. A Karca...
Adományozási tudnivalók
Hogyan jut a projekt az összegyűjtött összeghez?
Az adomány összege a MAZSIHISZ számlájára érkezik be, majd az adománygyűjtési időszak lezárultával a teljes összeg átadásra kerül a projekt részére, semmilyen adminisztrációs költség vagy jutalék nem marad a MAZSIHISZ számláján.
Az adománygyűjtési időszak végén a beérkezett pénzösszeg akkor is átadásra kerül, ha az a kitűzött célösszeget nem éri el. A projekt, a beérkezett összeg nagyságával összhangban módosíthatja a projekt terjedelmét.
Kapok-e értesítést a projekt megvalósításáról?
A projekt megvalósulásáról a honlapon számolunk be.
Ki adományozhat az oldalon?
Az adománygyűjtést minden, arra alkalmas bankkártyával rendelkező magánember és jogi személy támogathatja.
Mit várhatok a támogatásért cserébe?
Az adományért a hatályos jogszabályok szerint nem járhat ellenszolgáltatás.
Kapok-e visszaigazolást a támogatásról?
Igen, e-mailben, illetve amennyiben cégként nyújtja a támogatást, úgy adóigazolást is küldünk.
Ha támogatok egy projektet, milyen adataimhoz fér hozzá a szervezet?
A támogató személyes adatai a projekt részére névvel történő adományozás esetén sem kerülnek átadásra.
Támogathatok egy projektet külföldről?
Igen, az adományozás banki fizető felületen történik (OTP SimplePay).
Hogyan használjam a virtuális sétát?
Köszöntünk!
Itt online, tematikus sétákat találsz zsinagógák belső tereiben. Ha elindulnál, kattints valamelyik sétára! Minden séta az épület előtt indul a virtuális térben, amit – ha ez lehetséges – előbb kívülről körbejárunk, majd belépünk a belső tereibe. A séta útvonalának követéséhez kattintsd végig a megjelölt pontokat, amelyekből szövegek és képek bomlanak ki. A pontok tematikus sorrendben követik egymást.
Minden virtuális séta nyitóoldalán egy-egy térképen megtekintheted a séta során bejárt tereket.
Ha lehetőséged van rá, a jobb felhasználói élmény érdekében ne mobiltelefont használj, hanem számítógépen vagy tableten járd végig az virtuális séta útvonalát.
A séta felületén a jobb oldalon található menüben megtalálod az adott zsinagóga elérhetőségét, a tudásbázist és további online elérhetőségeket.
Jó bóklászást és felfedezést kívánunk.